Metody czyszczenia konstrukcji stalowych
Konstrukcje stalowe w wielu przypadkach mogą być szczególnie narażone na szkodliwe działanie różnych czynników przyspieszających ich korozję. Dlatego takie konstrukcje wymagają odpowiedniego zabezpieczenia, które będzie służyło przez lata. Nie będzie to możliwe bez odpowiedniego przygotowania powierzchni. Już chociażby z tych powodów niezbędne jest profesjonalne czyszczenie wszelkich konstrukcji stalowych, co ma również realny wpływ na ich żywotność.
Wybór metody
Metoda czyszczenia konstrukcji stalowych jest bardzo ważnym czynnikiem mającym wpływ na efekt końcowy. Wybór odpowiedniej metody działania zależy od specyfiki konstrukcji stalowej, miejsca jej położenia, warunków technicznych, zasad BHP i wymogów ppoż. oraz przeznaczenia samej konstrukcji. Dla przykładu wystarczy wspomnieć, że zupełnie inaczej będzie wyglądać czyszczenie konstrukcji stalowych znajdujących się na wysokości a inaczej konstrukcji, którą można bez obaw rozmontować na mniejsze elementy. Jakie zatem są metody czyszczenia konstrukcji stalowych?
Czyszczenie ręczne narzędziami
Przygotowanie powierzchni przez czyszczenie narzędziem ręcznym jest podstawowym sposobem czyszczenia konstrukcji stalowych lub jej fragmentów. Może to być skrobanie i szczotkowanie drucianymi szczotkami lub użycie szlifierek kątowych z papierem ściernym. Głównym celem tej metody jest usunięcie wszelkich elementów, które pod wpływem czasu mogą oderwać się od konstrukcji lub się do niej przyczepiły. Są to warstwy rdzy, olej, smar i pył. Czyszczenie narzędziami ręcznymi jest stosowane, kiedy nie ma możliwości użycia bardziej specjalistycznych metod.
Odtłuszczanie
Odtłuszczanie to bardzo ważny element czyszczenia konstrukcji stalowych. Usuwanie zanieczyszczeń ropopochodnych, smarów i olejów z konstrukcji stalowych jest szczególnie trudne, gdyż substancje te są tłuste, a trzeba przyznać, że konstrukcje takie szczególnie narażone są na tego typu zabrudzenia. Odtłuszczanie polega na nałożeniu odpowiedniej warstwy - bądź ilości warstw - specjalnego chemicznego środka odtłuszczającego, który nie działa szkodliwie na metal, ale przerywa wiązania utrzymujące tłusty brud na powierzchniach stalowych i ma bardzo dobre właściwości penetrujące i oddzielające go od powierzchni. Innymi słowy, środek ten usuwa tłusty brud, nie uszkadzając powierzchni metalu.
Piaskowanie
Czyszczenie strumieniowo-ścierne, potocznie zwane piaskowaniem konstrukcji stalowych, jest procesem polegającym na mechanicznej obróbce powierzchni. Piaskowanie jako metoda oczyszczania konstrukcji stalowych jest niezwykle wydajna i skuteczna, ponieważ bardzo szybko usuwa wszelkie pozostałości starych farb czy innych nakładanych na konstrukcję powłok. Jednak co najważniejsze, metoda ta pozwala skutecznie usunąć wszelkie oznaki rdzy z elementów stalowych. W związku z tym proces piaskowania jest wręcz niezbędny, aby przygotować do zabezpieczenia konstrukcje stalowe przed korozją. Czyszczenie strumieniowo-ścierne to proces bardzo zaawansowany pod względem technologicznym, polegający na tym, że drobinki ścierniwa uderzają w określoną powierzchnię pod odpowiednim ciśnieniem. Zastosowany materiał musi być wcześniej odpowiednio dostosowany i oczyszczony. Wykorzystywać można kruszone szkło, żużel, plastik lub piasek kwarcowy . Rodzaj zastosowanego materiału oraz poziom jego rozdrobnienia, a także typ powierzchni poddawanej piaskowaniu ma wpływ na efekt końcowy tego procesu.